Jak wyluzować się przed wystąpieniem publicznym?

Kobieta relaksuje się przed wystąpieniem publicznym: słucha muzyki na macie do ćwiczeń.

Drżenie rąk, kołatanie serca i strach przed popełnieniem błędu to kwestie, które wielu osobom kojarzą się z wystąpieniem publicznym. Nie zawsze jednak musi tak być! Oczywiście trudne emocje związane z przygotowywaniem się do wystąpienia są normalne, niemniej bardzo ważne jest, aby w tym czasie zadbać o siebie i swoje potrzeby. Poniżej znajdziesz kilka propozycji na poprawienie samopoczucia przed swoim przemówieniem.

Mindfulness przed wystąpieniem publicznym

Okres tworzenia prezentacji i wypowiedzi może być wyczerpujący, dlatego warto zadbać o własne emocje. Mindfulness nawiązuje do różnych technik medytacji; dzięki tej technice możesz się skupić na tym, co odczuwasz w danej chwili. Praktyka mindfulness pozwala zmniejszyć poziom stresu, dzięki czemu działa relaksująco. 

Znalezienie czasu na przyjemności

Czeka Cię stresujące wystąpienie? Wręcz sobie jakąś nagrodę i znajdź czas na przyjemności, które pomogą na chwilę wyłączyć myślenie.  W zależności od upodobań, idealnie będzie się do tego nadawać wyjście na Stand-up, obejrzenie odcinka ulubionego serialu lub filmu, który od dawna chciałeś obejrzeć. Sięgnij po inspirującą lekturę albo zagraj w planszówkę.

Muzyka, muzyka…

Od dawna wiadomo, że muzyka oddziałuje w pewien sposób na słuchacza. Dzięki dobraniu odpowiedniej piosenki możemy poczuć się rozluźnieni lub mieć większą energię do działania. Są nawet specjalnie przygotowane playlisty z muzyką motywacyjną, relaksacyjną itd. Każdy powinien dobrać utwory odpowiednio do własnych upodobań. Jedna osoba będzie potrzebować łagodnego utworu, inna natomiast mocniejszych rockowych brzmień, które dadzą jej  przysłowiowego kopa do działania.

Aktywność fizyczna przed wystąpieniami

Sport również wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Podnosi poziom samooceny, redukuje stres oraz zwiększa zdolność uczenia się. W momencie kiedy musimy zapamiętać bardzo dużo szczegółowych informacji,  takich jak kolejność slajdów czy cała treść wypowiedzi, aktywność fizyczna może być naszym sprzymierzeńcem. Jeżeli nie jesteście fanami wylewania ostatnich potów przy Chodakowskiej, warto spróbować spokojniejszej jogi. Taki wysiłek korzystnie wpływa m.in. na samopoczucie i samodyscyplinę. 

Zwiedzanie? Czemu nie!

Jeżeli wystąpienie odbywa się poza miejscem zamieszkania, np. podczas wyjazdowej konferencji, ciekawą formą odreagowania napięcia jest zwiedzanie okolicy. Dzięki temu można zaznajomić się z kulturą regionu, zdobyć nowe doświadczenia i zrelaksować się przed ważnym wydarzeniem.

A które z rad Ty stosujesz, kiedy czeka Cię wystąpienie publiczne? A może masz własne sposoby na odstresowanie się?

Autor: Redakcja SOP

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content