Nowy rok szkolny i akademicki – edukacja czas start!

ilustracja, przedstawiająca książki na blacie

Początek roku to czas pełen nowej energii do działania, ale także stresu. Zwłaszcza gdy rozpoczynamy naukę w nowych murach czy innym mieście. Nie bez powodu uważa się, że dla wielu wrzesień i październik to taki Nowy Rok, w którym pojawiają się plany, postanowienia i chęć całkowitej odmiany swojego życia. Nowy rok szkolny czy akademicki to wspaniała okazja, by rozwinąć skrzydła w dziedzinach, co do których nie mieliśmy przekonania czy wręcz odwagi, by zrobić ten pierwszy krok.

Nowy rok akademicki: sprawdź, co oferuje Twoja placówka!

Natłok nowych zajęć, nowi ludzie, dodatkowe obowiązki – często błędnie zakładamy, że wśród wielu zadań, które przyjdzie realizować, zabraknie chęci i czasu na pasje. Wystarczy odrobina motywacji, ale przede wszystkim plan działania, by móc rozwijać się w kierunku, o którym od zawsze marzyliśmy. Placówki edukacyjne organizują szereg zajęć – wystarczy zajrzeć na stronę internetową, bądź też spytać opiekuna grupy.

  • Koła naukowe – zrzeszające studentów na uczelniach wyższych. Pozwalają na samorozwój, ale również umożliwiają działalność naukową. To świetne miejsce dla osób, które chciałyby działać poza programem nauczania, a także zyskać dostęp do ciekawych źródeł wiedzy. Tworzą też przestrzeń  do swobodnej wymiany poglądów w obszarze, na jaki ukierunkowane jest koło.
  • Zajęcia sportowe – brak motywacji i szereg wymówek sprawia, że czasem trudno zabrać się za poprawę swojej kondycji. Szermierka, siatkówka, zajęcia taneczne czy szachy odstresowują i zwiększą poziom endorfin w organizmie. Nie ma takich zajęć w Twojej placówce? Wyjdź z inicjatywą! Pokaż, jak przyjemnie da się spędzić czas. W wielu miejscach może to stanowić alternatywę dla klasycznego WF, który – nie oszukujmy się – nie jest szczególnie lubiany.
  • Konkursy – uwielbiasz malować? A może w wolnych chwilach piszesz wiersze do szuflady? Czas wyjść z cienia! Konkursy to wspaniała okazja, by pochwalić się swoim talentem. Dodatkowo można zyskać uznanie wśród wykładowców, a nawet poprawić swoje oceny. 

Nowy rok szkolny a edukacja pozaszkolna

Często ludzie myślą, że aby móc się rozwijać, trzeba inwestować w specjalistyczne kursy, które potrafią skutecznie pustoszyć portfel. Tymczasem rynek edukacyjny oferuje mnóstwo opcji, które są dostępne całkowicie za darmo. Wystarczy zastanowić się nad tym, w jakim kierunku chcemy się rozwijać, a następnie zrobić ten pierwszy wymarzony krok. Oto kilka pomysłów!

Naucz się języka obcego

Nawet jeśli brakuje Ci systematyczności, z powodzeniem możesz osiągnąć świetne wyniki. Doskonałym przykładem jest darmowa aplikacja Duolingo. Wybierz język, który chcesz zagłębiać, wykonaj krótki test znajomości i ucz się kiedy tylko chcesz! Urocza zielona sówka przypomni o kolejnych zajęciach, a sama aplikacja jest niezwykle intuicyjna. Bez względu na czas i miejsce, w każdej wolnej chwili możesz się pouczyć. Nowy rok szkolny i nowy język? Jak najbardziej!

Kursy marketingowe z certyfikatem

Interesujesz się działalnością internetową? Chcesz założyć własny kanał na YT? A może planujesz otworzenie swojego sklepu online? Na stronie skillshop.exceedlms.com znajdują się kursy dla wszystkich tych, którzy pasjonują się marketingiem, sprzedażą online czy chcą prowadzić blog i czerpać z tego zyski. W ofercie znajdują się opcje darmowe i płatne. Jednak nawet w tych bezpłatnych po zakończeniu dostajesz certyfikat, którym możesz pochwalić się w CV.

Naucz się gry na gitarze

Gitara to marzenie wielu osób. Jednak koszt prywatnych lekcji bywa poważną przeszkodą. Od dziś – koniec z wymówkami! Wystarczy kupić gitarę lub sprawdzić, czy ktoś nie chce zwyczajnie oddać swojej, a następnie wejść na stronę http://guitaronline.pl/. Zarówno początkujący, jak i bardziej wprawieni gitarzyści znajdą coś interesującego dla siebie.

Dbaj o swój umysł

Nie bez powodu specjaliści zachęcają do nauki. Człowiek, który nie trenuje swojego mózgu, bardzo szybko zauważa jego starzenie. Rozwiązuj krzyżówki, chociażby tu: https://krzyzowki.imasz.net/. Nie tylko wytężą umysł, ale przede wszystkim wzbogacą Twoją wiedzę. Wybierz poziom, a następnie zacznij swoją przygodę. Tylko uważaj… to wciąga!

Pomagaj innym w nowym roku szkolnym

W naszym społeczeństwie jest wiele osób, które czują się samotne. Jeśli swój wolny czas chciałbyś poświęcić innym, pamiętaj, że wolontariat to także nauka. Przede wszystkim taka działalność uczy nas empatii, szacunku i doceniania tego, co mamy. Na stronie https://wolontariat.org.pl/ znajdziesz sieć fundacji. Wybierz taką, która jest Ci najbliższa. Pamiętaj, że można pomagać innym ludziom, ale również zwierzakom, które z pewnością wyrażą wdzięczność za wspólny spacer, czy smakołyki. I oczywiście zapraszamy do NeuroN Foundation! Z nami również możesz zacząć swoją przygodę z wolontariatem.

Edukacja — o czym warto pamiętać?

  1. Każdy kiedyś zaczynał. Nie bój się zrobić kroku w nieznanym kierunku. Początki bywają trudne, jednak pierwsze sukcesy zmotywują Cię do działania.
  2. Nie musisz wybierać jednej opcji. Sprawdzaj, testuj i znajdź coś, co sprawia Ci największą frajdę. Spędzaj czas tak, jak chcesz, a przy okazji rozwijaj skrzydła w dziedzinie, która Cię kręci.
  3. Nie daj sobie wmówić, że musisz coś kupować. Powyższe przykłady jasno pokazują, że chcieć to móc.

Autor: Katarzyna Pokora

Źródła:

Nauka języka obcego: Duolingo, link do aplikacji: https://pl.duolingo.com/

Nauka gry na gitarze: link do strony www: http://guitaronline.pl/

Krzyżówki dla każdego: link do strony www: https://krzyzowki.imasz.net/

Poświęć swój czas innym: link do strony www: https://wolontariat.org.pl/

Obraz autorstwa jcomp na Freepik: designed by jcomp – Freepik.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content