7 720

Projekt „Finanse Współczesnego Seniora 4”

Warsztaty praktyczne z wykorzystania współczesnej bankowości. Projekt był realizowany między majem a listopadem 2022 r. Zakładał on przeprowadzenie szkoleń dla 168 osób, w tym seniorów, z zakresu użytkowania e-usług, obrotu bezgotówkowego, korzystania z Profilu Zaufanego. Celem było również szerzenie wśród uczestników wiedzy z bezpiecznego korzystania z internetu i mediów społecznościowych. Szkolenia zostały zrealizowane w Białymstoku.

W ramach warsztatów grupowych podzieliliśmy uczestników pod kątem posiadanej wiedzy – realizowaliśmy 8 grup podstawowych i 6 grup rozszerzonych. Razem dało to liczbę 168 osób (96 podstawa + 72 rozszerzenie).

Grupy podstawowe zdobyły wiedzę z zakresu korzystania z płatności elektronicznej, np.:

  • zakładania i korzystania z internetowych kont bankowych,
  • korzystania z płatności kartą, czy
  • zakupów lub dokonywania rezerwacji przez internet.

Nowym modułem w tegorocznej edycji było zakładanie Profilu Zaufanego dla uczestników warsztatów.

W zajęciach, prowadzonych dla grupy rozszerzonej tematyka była bardziej skomplikowana i opierała się na wykorzystaniu aplikacji bankowych, zasadzie kilkuetapowych zabezpieczeń, jak również przykładach do wykorzystania Profilu Zaufanego w praktyczny sposób.

W tym roku rozszerzyliśmy tematykę bezpieczeństwa o phishing oraz przykłady wyłudzeń za pomocą BLIK lub Messengera. Zajęcia, jak zwykle, prowadził nasz trener i wolontariusz – Pan Mariusz Kozłowski. W tym roku mieliśmy możliwość powrotu do „klasycznej” wersji realizacji projektu, tj. zakładaliśmy zajęcia grupowe do 12 osób na grupę. Razem zrealizowaliśmy 16 grup po 12 godzin zajęć dla grupy (224 godzin zajęć). Zajęcia były realizowane w godzinach 9.00 – 15.00 od poniedziałku do piątku (konkretne dni były ustalane bezpośrednio z grupami – najczęściej realizowaliśmy 2 grupy dziennie w godzinach 9 – 13, ale zdarzały się również grupy popołudniowe).

Zajęcia zostały zrealizowane przy wsparciu partnera tegorocznej edycji – firmy PCS, która dzięki wieloletniej współpracy poświęciła swoje zasoby w postaci użyczenia sprzętu komputerowego (12 laptopów) i sfinansowania wynajęcia sali szkoleniowej. W pierwszych miesiącach projektu realizowaliśmy (opisane w sprawozdaniu cząstkowym) po 3 grupy w miesiącu. Związane to było z okresem letnim, kiedy to seniorzy byli bardziej aktywni (pamiętali również ostatnie lata pandemii i mniejszego zagrożenia w okresie ciepłym).

Skip to content