Jak wygospodarować czas na hobby?

osoba, poświęcająca czas na hobby – w tym przypadku scrapbooking

Realizowanie swojej pasji to coś, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Niestety, bywa tak, że z powodu obowiązków i braku czasu zaniedbujemy swoje hobby. Tymczasem badania japońskich naukowców wskazują, że oddawanie się ulubionemu zajęciu zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jak widzisz, to zatem nie tylko kwestia czerpania radości z życia na co dzień, ale też zachowania zdrowia. Jak zatem wygospodarować cenne minuty na swoje zamiłowania? Jak znaleźć czas na hobby? Zobacz!

Korzystaj z krótkich odcinków czasowych w ciągu dnia

Przygotowujesz się do matury i nie masz zbyt wiele czasu na swoje pasje? A może studiujesz i pracujesz, ale tęsknisz do realizowania się w hobby? Trudno jest znaleźć czas na konsekwentne i regularne zajmowanie się pasją. Opłaca się jednak wyszperać w grafiku chociaż pół godziny raz na kilka dni. Po co? Chociażby po to, by nadrobić nieco dzierganie szalika na drutach, przeczytać dwa rozdziały książki czy poćwiczyć na stepperze. Nawet te krótkie chwile relaksu mogą poprawić Ci nastrój!

Zastanów się, z czego warto zrezygnować, by w to miejsce wkroczyła Twoja pasja. Być może opłaci się odpuścić:

  • kolejny odcinek serialu,
  • scrollowanie memów w sieci,
  • spacerowanie po sklepach,
  • …jazdę samochodem do pracy.

A skąd nagle ten ostatni podpunkt? Jak odnosi się do hobby? OK, nie rezygnuj z tego, jeśli naprawdę lubisz siedzieć za kółkiem i to właśnie sprawia Ci przyjemność. Ale jeżeli nie, weź pod uwagę, że podróż komunikacją miejską jest świetną okazją do realizacji niektórych pasji.

Jazda tramwajem czy autobusem = czas na hobby!

No dobrze, umówmy się: raczej nie weźmiesz sztalug, rowerka stacjonarnego albo ścianki wspinaczkowej do tramwaju. Ale już książkę, robótkę szydełkową bądź fiszki do nauki języka – jak najbardziej! Jeśli więc Twoje hobby nie wymaga specjalistycznego osprzętowania o sporych gabarytach, spokojnie możesz realizować je w drodze na uczelnię czy do szkoły. Kilkanaście minut jazdy dziennie przełoży się w skali tygodnia na całkiem sporo czasu na kultywowanie pasji. Zamiast więc po raz kolejny przeglądać memy z kotami lub spoglądać smutnym wzrokiem za okno – działaj!

Weekendy: jak je zagospodarować?

Sobota i niedziela teoretycznie powinny być czasem odpoczynku. W praktyce jednak różnie z tym bywa. Wiele osób nadrabia wtedy np. sprzątanie mieszkania. Inni tymczasem gotują na zapas, planując posiłki na następny tydzień. I oczywiście, nie ma w tym nic złego – pod warunkiem że znajdziesz też czas na owocny, odpowiedni dla Ciebie odpoczynek. A cóż innego lepiej relaksuje, niż robienie tego, co naprawdę się kocha?

Weekendy bywają też wykorzystywane jako czas na „odsypianie” zaległości snu z tygodnia. Według badań nie jest to jednak do końca zdrowe podejście. Zamiast więc wylegiwać się w sobotę, lepiej rozplanować czas w tygodniu, by regularnie dobrze spać. A sobota? Poświęć ją właśnie na pasję. Na pewno uda Ci się znaleźć chociaż godzinę czy dwie, by całkowicie oddać się realizacji ulubionych aktywności!

Zorganizowany czas na hobby

Czasami łatwiej jest znaleźć przestrzeń i czas na dane zajęcie, gdy jest ono na stałe wpisane w plan tygodnia. Dlatego niejedna osoba przyznaje, że potrzebuje zorganizowanych zajęć. Perspektywa działania w grupie, pod okiem instruktora, motywuje do realizacji wybranego przedsięwzięcia. Jest Ci trudno zmotywować się do samodzielnej pracy? W Twoim otoczeniu nie ma nikogo, z kim mógłbyś realizować swoje zamiłowania? Poszukaj w swojej miejscowości grup, zajęć zorganizowanych czy kursów, na których spotkasz innych pasjonatów. Czas na hobby nie musi być czasem, spędzanym w pojedynkę.

Wspólne pasje? Jak najbardziej!

Być może boisz się, że poświęcanie czasu na swoje hobby sprawi, że będziesz mieć go mniej dla innych. A gdyby tak połączyć te dwie kwestie – interakcje społeczne oraz realizację pasji? Być może jest coś, co Twój chłopak czy Twoja dziewczyna lubi robić, a co również i Ciebie interesuje. Wówczas możecie razem spędzać na tym czas. Co to by było? Wspólne wypady do kina? Jeżdżenie na rolkach? A może budowanie realistycznych modeli z Lego? Często również w ten sposób da się nawiązać i podtrzymywać ciekawe przyjaźnie. Kto powiedział, że w hobby trzeba realizować się samotnie?

By móc poświęcić się pasji, nie musisz zaniedbywać innych dziedzin życia. Czas na hobby da się spędzać wraz z bliską osobą lub połączyć je z inną aktywnością. Spacerowanie i słuchanie podcastów? Autoterapia przez malowanie? Na początek postaraj się chwytać nawet te krótkie odcinki czasu. Stopniowo może uda Ci się znajdować go coraz więcej.

To co, do jakiego zamiłowania z wcześniejszych lat wrócisz? A może zaczniesz coś zupełnie nowego?

Autor: Alicja Wedel-Grzenda

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content