Nauka języka: jak szybko opanować podstawy? 5 sposobów!

nauka języka – potrzebne przybory i materiały, leżące na stole

Wybierasz się na wymianę studencką? A może czeka Cię wyjazd na praktyki bądź staż do innego kraju? Tak czy inaczej, warto poznać podstawowe zwroty w języku, jaki jest tam używany na co dzień. OK – angielski na pewno będzie użyteczny. Ale pamiętaj, że dobrze jest też nauczyć się choć trochę mowy ojczystej danego kraju. Zrobisz w ten sposób pozytywne wrażenie, a przy okazji poszerzysz horyzonty! Zatem, nauka języka – w jaki sposób zabrać się za to? Zobacz!

Samouczki i rozmówki – jak szybko się uczyć?

W księgarni, na dziale językowym, znajdziesz zapewne sporo materiałów do nauki. Są one dostępne w formie:

  • nagrań multimedialnych,
  • fiszek,
  • poręcznych kieszonkowych rozmówek,
  • podręczników dla początkujących,
  • tablic z wykazem najważniejszych zwrotów.

Wybierz takie źródła, z których najlepiej będzie Ci przyswajać. Jesteś wzrokowcem? Postaw więc na ilustrowane rozmówki. Słuchowcom z kolei polecamy materiały w formie nagrań do powtarzania.

Aplikacje do nauki języków: opanuj podstawy w kilka miesięcy

Wiedząc, że czeka Cię wyjazd, możesz przystąpić do nauki w jednej z aplikacji. Przykładem jest Duolingo, gdzie da się uczyć się zarówno korzystając ze smartfona, jak i z laptopa. Wystarczy założyć konto, wybrać język, a następnie lekcja za lekcją zgłębiać kolejne tajniki nowej mowy. Do nauki motywuje element grywalizacyjny. Co tydzień użytkownicy z największą liczbą zdobytych XP (punktów doświadczenia) awansują do wyższej ligi. Możesz zapraszać do wspólnej nauki znajomych i widzieć ich osiągnięcia. A oni obserwują Twoje!

Korzystanie z aplikacji mobilnych i desktopowych pozwala poznać słówka, zwroty i konstrukcje zdaniowe. Opanujesz w nich również podstawy gramatyki. Nie nauczysz się tu raczej rozmowy w praktyce, ale jest do dobra baza do dalszej pracy z językiem. Inne warte uwagi aplikacje to Babbel, HelloTalk czy Mondly.

Rozmowy z native speakerami

Najlepszym sposobem na opanowanie języka w stopniu komunikatywnym jest posługiwanie się nim. Gdy masz już opanowaną bazę, czyli znajomość słówek, zwrotów i prostych konstrukcji gramatycznych – czas na konwersacje. W wielu miastach bez problemu znajdziesz osoby, dla których dany język jest mową ojczystą. Sprawdź, czy w okolicy są studenci lub osoby pracujące w Polsce (native speakerzy), z którymi będzie dało się umówić się na naukę. W zamian Ty możesz pomóc im opanować język polski czy oprowadzić po ciekawych miejscach w okolicy Partnerów do wspólnego ćwiczenia konwersacji w obcych językach szukaj chociażby na grupach na Facebooku i na portalach ogłoszeniowych. Możesz oczywiście skorzystać też z płatnych korepetycji, oferowanych przez doświadczonych nauczycieli języków.

Czy szkoła językowa pomoże szybko opanować podstawy?

Wszystko zależy od tego, ile czasu zostało Ci do wyjazdu zagranicznego. Jeżeli czeka Cię Erasmus lub praca sezonowa, zapewne wiesz o tym z dużym wyprzedzeniem. Masz zatem sporo tygodni, by się przygotować. Poszukaj szkół językowych, oferujących kursy konwersacyjne i tematyczne – np. biznesowe, medyczne lub inne Ci niezbędne.

Nauka języka pod okiem doświadczonego nauczyciela sprawi, że opanujesz prawidłową wymowę. Ponadto wielu osobom łatwiej zmotywować się do powtarzania słówek, gdy uczęszczają na zorganizowany kurs. Kontrolne sprawdziany pomagają przekonać się, w jakim stopniu poszczególne partie materiału zostały przyswojone.

Nauka języka połączona z rozrywką

No dobrze. Podręczniki podręcznikami, kurs kursem… A co, gdy naprawdę się nie chce? Bywają przecież takie dni, że ciężko zmusić się do ślęczenia nad ćwiczeniami. Wówczas warto pouczyć się… oglądając serial czy słuchając muzyki. Wybierasz Netflixa? Włącz wersję z oryginalnym dźwiękiem i napisami. Gdy natomiast słuchasz wybranych kawałków, poszukaj w sieci ich słów wraz z tłumaczeniem. Albo spróbuj przy pomocy słownika samodzielnie przełożyć na polski dany tekst. Od razu lepiej, gdy się wie, co śpiewają w ulubionym hicie!

Istnieje wiele sposobów na sprawne opanowanie podstaw obcego języka. A zastosowanie równolegle kilku z nich jeszcze może przyspieszyć ten proces. Ważne, aby bez zbędnego zwlekania zabrać się za to zadanie. Nie ma po co odkładać – im prędzej zaczniesz z nauką języka, tym potem mniej stresu będziesz mieć przed wyjazdem. Powodzenia!

Autor: Alicja Wedel-Grzenda

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content