Wkrótce zaczynasz nową przygodę, którą jest studenckie życie? Zastanawiasz się, co czeka Cię w murach uczelni – i poza nią? Dobra wiadomość jest taka, że wiele zależy tutaj od Ciebie. To Ty decydujesz o swoim rozwoju. A my możemy Cię nieco zainspirować. Zobacz, jakich rozwojowych aktywności warto się podjąć!
Kompetencje miękkie – must have dzisiejszych czasów
Mnogość kierunków studiów wpływa na to, że rynek nasycony jest specjalistami z różnych branż. Pracodawcy nietrudno jest więc znaleźć osobę o określonych kompetencjach wymaganych na danym stanowisku. Jednak to, co teraz jest szczególnie pożądane przez zatrudniających, to umiejętności miękkie. Co to takiego?
To takie kompetencje, które niekoniecznie potwierdzisz certyfikatami. Trudno jest je bowiem zmierzyć i oszacować, np. przeprowadzając test. Jednak są uniwersalne i kluczowe w wielu zawodach. Należą do nich m.in.:
- umiejętność wydajnej, sprawnej pracy pod presją czasu,
- odporność na stres,
- zdolność do aktywnego i empatycznego słuchania,
- kreatywność,
- umiejętność budowania dobrze funkcjonujących relacji i współpracy w zespole,
- komunikatywność pozwalająca na łatwiejsze nawiązywanie relacji biznesowych,
- asertywność,
- samodyscyplina i umiejętność organizowania własnej pracy – w biurze i zdalnie,
- zdolność efektywnego rozwiązywania konfliktów pojawiających się w relacjach.
Jak widzisz, wiele z nich ma związek z szeroko pojmowaną inteligencją emocjonalną. Które z nich masz opanowane, a które jeszcze wymagają pracy?
Nauka języków: nie zaniedbuj jej!
Jak u Ciebie wygląda kwestia znajomości języków obcych? Nie oszukujmy się, angielski na poziomie przynajmniej komunikatywnym zna dzisiaj prawie każdy. A w szkole – choć program zapewne uwzględniał drugi język – nie zawsze chciało się nam przykładać do nauki słówek…
Tymczasem znajomość języków to dziś niezwykle pożądana i potrzebna kompetencja. Coraz częściej można zobaczyć oferty pracy, w których wymagane jest sprawne komunikowanie się w np. hiszpańskim, włoskim, ukraińskim, niemieckim… A nawet koreańskim czy rumuńskim. Jeżeli zatem uczysz się niszowego języka – warto się do tego przyłożyć. Nie tylko ćwiczysz w ten sposób swoje szare komórki, ale też znacząco zwiększasz swoje szanse na dobrą posadę :).
Wolontariat i organizacje studenckie: twórzmy razem lepszy świat
Życie studenckie to nie tylko wykłady, kolokwia i zakuwanie nocami. Warto znaleźć społeczność, w której zrobisz coś dobrego. Może samorząd studencki? A może redakcja uczelnianego magazynu albo praca w wolontariacie? Dziś istnieje wiele organizacji, w których da się spełniać oraz wykorzystać swoje umiejętności, a przy tym pomagać. Możesz chociażby:
- pracować ze zwierzakami w schronisku,
- relacjonować wydarzenia, którymi żyje uniwersytet,
- pozyskiwać fundusze na wsparcie młodych utalentowanych osób,
- dostarczać żywność do specjalnie ustawionych lodówek dla osób ubogich,
- uczestniczyć w organizacji ciekawych wydarzeń.
Praca w takim miejscu nie da Ci pieniędzy. Ale zyskasz coś naprawdę cennego: będziesz realizować misję, dzięki której nasz świat stanie się jeszcze piękniejszy. W dodatku poznasz pozytywnych, życzliwych ludzi z wielkimi sercami. I możesz rozwijać swoje kompetencje – chociażby te miękkie, o których pisaliśmy wyżej. Warto, prawda?
Masz (niszową) pasję? Warto ją rozwijać!
Od dzieciństwa pielęgnujesz swoją pasję? Kochasz grać na skrzypcach, sklejać modele statków lub budować konstrukcje z zapałek? Zadbaj o to, aby na studiach znaleźć czas na swoje hobby. Tak, wiemy… Może to być trudne, gdy kolejne kolokwium za kilka dni, a widmo sesji wisi nad głową.
Pamiętaj jednak, że odpoczynek i odstresowanie się są niezbędne. Twój organizm po prostu tego potrzebuje. A jak relaksować się – to z głową i w sposób, który naprawdę naładuje Twoje baterie. Właśnie po to jest pasja. A poza tym… A nuż za jakiś czas okaże się, że możesz przekuć ją w dobrze prosperujący biznes?
Studiując, budujesz konkretne umiejętności, które przydadzą Ci się w pracy. Pamiętaj jednak, by zadbać także o rozwój innych kompetencji i własnych pasji. Niech studenckie lata będą jednymi z najlepszych w życiu i zaowocują w przyszłości. Warto rozwijać się na każdym etapie życia, na studiach również. Powodzenia!
Autor: Alicja Wedel-Grzenda