Jak wygląda nauka na Erasmusie lub na innych popularnych wymianach studenckich?

Student na Erasmusie, z książkami i zeszytami, zmierza na wykłady

Czy wyjazdy zagraniczne rozwijają? To pytanie retoryczne, bo chyba każdy odpowie, że tak.

Nowa kultura, poznanie regionalnych zwyczajów, zderzenie z innym sposobem życia, innymi poglądami, a także z innym spojrzeniem na naukę… To wszystko oferują programy wymiany zagranicznej. Osoby, które skorzystały z tej możliwości polecają, może Ty również skorzystasz?

Wyjazd do innego kraju na wymianę studencką (Erasmus) to nie tylko zdobywanie wiedzy na uczelni, ale również poza nią. Jednak w tej części  zajmiemy się głównie tym pierwszym aspektem. 

Jak wygląda studiowanie w innym kraju? Jak „ogarnąć” formalności? Żeby się dowiedzieć, czytaj dalej.

Na początek: Co to jest ERASMUS?

W ramach tego programu przez ustalony termin (zazwyczaj 1 lub 2 semestry, można również pojechać na trzy miesiące praktyk) przeprowadzasz się do innego kraju i chodzisz na zajęcia na uczelnię partnerską. Tam również zaliczasz egzaminy. 

KTO MOŻE UCZESTNICZYĆ W WYMIANACH ZAGRANICZNYCH?

W wymianach zagranicznych mogą uczestniczyć studenci na poziomie licenjatu i magisterium, a także doktoranci.

OPŁATY I INFORMACJE

Za studia na uczelni partnerskiej nie płacisz czesnego i ponosisz te same opłaty, co lokalni studenci (np. za wydanie legitymacji studenckiej). 

Po przyjeździe na miejsce znajdziesz przygotowane przez uczelnie materiały informacyjne. Z nich dowiesz się więcej o kraju oraz miejscowości, w której studiujesz czy o uczelni. W razie ewentualnych wątpliwości i problemów zawsze możesz zwrócić się do Działu ds. Współpracy Zagranicznej. 

Często organizowane są także wydarzenia dla studentów, podczas których można bliżej zapoznać lokalnych studentów i kulturę kraju, do którego się przyjechało. Warto poszukać również informacji o tym, czy na uczelni funkcjonuje organizacja studencka, która wspiera uczniów z zagranicy, np. ERASMUS STUDENT NETWORK.

FORMALNOŚCI

Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie https://erasmusplus.org.pl. W zakładce „Jak złożyć wniosek?” dowiesz się wszystkiego o tym, co zrobić, aby wziąć udział w programie.

Jeśli wszystko się uda, to pozostaje już tylko podpisać porozumienie, tzw. „Learning Agreement for Studies”. 

Do porozumienia można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że wszystkie strony je zaakceptują i że będą wprowadzone w formie pisemnej.

Zasady zaliczenia

Dla każdego studenta wyjeżdżającego na studia  przygotowywany jest tzw. „Learning Agreement for Studies”, czyli  porozumienie zawierane między studentem, uczelnią przyjmującą oraz uczelnią macierzystą. To porozumienie określa program zajęć, w których student ma uczestniczyć w uczelni przyjmującej, oraz liczbę punktów ECTS za każdy przedmiot. 

W skrócie: Learning Agreement for Studies zawiera wykaz przedmiotów, które trzeba zaliczyć w uczelni zagranicznej, aby można było uznać i zaliczyć  okres studiów za granicą. 

JĘZYK OBCY

Studia odbywają się w języku angielskim lub w języku kraju, w którym znajduje się uczelnia. Ale spokojnie, w nauce języka pomoże Ci system wsparcia językowego online, który jest udostępniony w ramach programu Erasmus+.

Ile czasu trwa Erasmus?

Studia za granicą może trwać co najmniej 2 miesiące (lub 1 trymestr akademicki) i maksymalnie 12 miesięcy. W przypadku studiów składających się z jednego cyklu, takich jak medycyna czy architektura, można wyjechać na wymianę Erasmus+ na maksymalnie 24 miesiące.

Program „Erasmus” to świetna przygoda. Mimo że na początku formalności mogą odstraszać, to zdecydowanie warto spróbować, by potem cieszyć się z nowych doświadczeń oraz znajomości.

Autor: Jessica Pawłowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content