Każda osoba, która choćby moment swojego życia poświęciła na szukanie pracy i śledzenie lifestylowych mediów, z pewnością natrafiła na określenie work-life balance. Jest to wdzięczny temat do pisania artykułów, bo intuicyjnie wiemy, o co w tym chodzi. Energicznie kiwamy głowami na potwierdzenie, że taki balans jest ważny. Jak najbardziej! Jeszcze jak!
Skąd pochodzi ten koncept i jaka jest właściwie jego definicja?
Work-life balance to koncepcja zarządzania czasem. Jak sama nazwa wskazuje, zakłada dążenie do uzyskania i zachowania balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Nie oddziela jednak tych dwóch sfer grubą kreską – zakłada ich przenikanie i połączenie w jedną, spójną całość. Osiągnięta równowaga ma zwiększyć zadowolenie z życia pracowników i pracowniczek oraz pomóc im w samorealizacji.
W dużej mierze koncepcja work-life balance skierowana jest do osób młodych, dla których swoboda działania i zarządzania własnym czasem jest szczególnie ważna. Nie tylko oni jednak na niej korzystają. Duża część aktywnych zawodowo osób jest w wieku 40-50 lat. Są to ludzie, z jednej strony zajmujący się nadal wymagającymi ich uwagi własnymi dziećmi, a z drugiej – zaczynający pełnić rolę opiekunów własnych rodziców. Tutaj też potrzebna jest równowaga, aby nie zagubić siebie i swoich potrzeb.
Czy work-life balance to nowa koncepcja?
Mimo że naprawdę dużo zaczęło się o nim mówić w ciągu ostatnich dziesięciu lat, temat work-life balance jest dużo starszy. Idea narodziła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii. W tamtym okresie problemy społeczne generowane przez rynek pracy bardzo się nasilały. Szybko postępujące zmiany gospodarcze i polityczne sprzyjały powstawaniu nowych metod zarządzania, które pośrednio przyczyniły się do tego, że czas pracy stał się zbyt długi. Ludzie czuli się wypaleni, przepracowani, znaczna część społeczeństwa popadła w pracoholizm. I to nie z własnej woli. Zaczęli więc domagać się wyznaczenia granic między pracą a ich życiem prywatnym.
A dziś? Dziś o work-life balance mówi się sporo – w kontekście ogólnie pojętego dobrostanu psychicznego, zarządzania sobą w czasie i coraz częstszego przebodźcowania. I tak naprawdę każdy sam odpowiada za dążenie do równowagi. Warto zastanowić się, jak osiągnąć taki balans w swoim życiu. Może konieczna jest zmiana pracy? A może warto zawsze planować swój dzień, aby znaleźć w nim czas na odpoczynek? Zostawiamy Ci tę kwestię do rozważenia! Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu poniżej! 🙂
Autor: Redakcja SOP