Pierwsza praca a skuteczne CV – kilka wskazówek

Skuteczne CV na rozmowę kwalifikacyjną – kandydat podaje swoje CV rekruterowi

Studiujesz i chcesz pogodzić naukę z zarabianiem na siebie? A może właśnie wchodzisz na rynek pracy po ukończeniu szkoły? Pierwszym krokiem do zdobycia wymarzonego stanowiska jest przygotowanie curriculum vitae. Nie masz w tym doświadczenia? Nie szkodzi. Nasze wskazówki pomogą Ci stworzyć ciekawe dla rekruterów, skuteczne CV. Zapraszamy do lektury!

Doświadczenie – zweryfikuj, jak jest

„Skoro to pierwsza praca, to jakie znów doświadczenie?” – być może właśnie to pytanie nasunęło Ci się w pierwszej chwili. Spieszymy z wyjaśnieniem: nie musi to być doświadczenie stricte związane z pracą zarobkową. Być może:

  • w trakcie studiów działałeś(-łaś) w organizacji uczelnianej, np. samorządzie czy kole studenckim;
  • uczestniczyłeś(-łaś) czynnie w redagowaniu biuletynu akademickiego;
  • jesteś wolontariuszem w fundacji;
  • pomagałeś(-łaś) wielu osobom w jakiejś określonej dziedzinie – jak chociażby udzielając korepetycji, wykonując drobne prace informatyczne bądź wspierając w opiece nad osobą starszą czy niepełnosprawną.

Wszystko to składa się na Twoje doświadczenie – bo w ten sposób da się zdobyć cenne kompetencje. Zastanów się nad tą kwestią, zwłaszcza w kontekście stanowiska, o które się ubiegasz. Które z dotychczas realizowanych przedsięwzięć pozwoliły Ci nabyć umiejętności pożądane w tej właśnie pracy?

Edukacja: pamiętaj o odpowiedniej chronologii

W pierwszym CV wysoko znajdzie się dział poświęcony Twojej edukacji. Uwzględnij w nim ukończone szkoły i kierunki studiów. Gdy nadal jesteś studentem czy studentką, również wpisz obecnie realizowany kierunek w swoje curriculum vitae. Zwróć uwagę na kolejność. Na samej górze powinny znaleźć się najbardziej aktualne informacje, czyli najświeższe. To logiczne: mniejsze znaczenie ma przecież dla pracodawcy to, do której podstawówki uczęszczałeś(-łaś), a większe – wykształcenie kierunkowe.

Jeżeli Twoja specjalizacja i tematyka bronionej pracy są związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz – koniecznie zaznacz w CV te elementy. Wówczas pokażesz, że znasz się na zagadnieniach będących codziennie na tapecie w danej firmie. Możesz także dopisać średnią ocen, jaką uzyskałeś(-łaś). Ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście była ona wysoka 😉.

Języki obce w skutecznym CV – podaj stopień znajomości

W życiorysie nie wystarczy podać, że znasz polski, angielski i japoński. Przy każdym z języków musisz podać poziom – najlepiej zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. Pozwoli to pracodawcy łatwiej zweryfikować Twoje kompetencje. System ten wyszczególnia 6 poziomów, od A1 do C2. Możesz też podać informacje o posiadanych certyfikatach.

I… uczulamy: nie warto kłamać w tej kwestii (ani w ogóle w CV). Na rozmowie kwalifikacyjnej znajomość języków może zostać bowiem sprawdzona. A nuż rekruter zechce część wywiadu z Tobą przeprowadzić np. w języku angielskim – lub innym, który podobno znasz? A czy pamiętasz może, co stało się w jednym z odcinków „Friends” – wtedy, gdy Joey skłamał, że umie mówić po francusku? 😉 Jak widzisz, lepiej tak nie robić.

Pamiętaj o zaznaczeniu odbytych kursów i szkoleń

Ważnym działem w życiorysie jest ten dotyczący kursów. Być może jeszcze w trakcie studiów miałeś(-łaś) okazję uczestniczyć w warsztatach czy szkoleniach, z których zdobyta wiedza będzie jak znalazł na danym stanowisku. Jeśli tak – koniecznie napisz o tym w CV. Ale uwaga! Skoncentruj się wyłącznie na tych kursach, które rzeczywiście mogą zainteresować Twojego potencjalnego pracodawcę. Lepiej natomiast pominąć te kursy, które zupełnie nie są związane z pracą, do której aplikujesz. Kurs robienia makaroników niekoniecznie przyda się na stanowisku programistycznym, prawda? 😄

Zainteresowania – czy warto o nich pisać?

Jednym z często widywanych w CV działów jest ten dotyczący pasji i zainteresowań. Wydawać by się mogło, że to, co robisz po godzinach pracy, nie obchodzi rekruterów. Tymczasem to właśnie ten dział niejednokrotnie zwraca uwagę zatrudniających. A już zwłaszcza kiedy wymienione tam aktywności są powiązane ze stanowiskiem, które Cię interesuje.

Przykład? Załóżmy, że zgłaszasz swoją kandydaturę na developera w firmie produkującej gry. Wówczas zainteresowanie grami komputerowymi i znajomość pewnych mechanizmów ich tworzenia będą bardzo pożądane. Jeszcze inny przykład – chcesz zostać animatorem w hotelu w sezonie letnim. Wtedy umiejętność tańczenia, doświadczenie w kółku teatralnym czy talent do projektowania strojów (cosplay) całkiem nieźle się przydają!

Kilka ogólnych wskazówek na koniec

Do tej pory koncentrowaliśmy się na konkretnych sekcjach w CV. Jak natomiast przygotować całość, by zainteresować rekruterów i dać sobie szansę na zdobycie stanowiska? Na deser mamy jeszcze dla Ciebie garść uniwersalnych porad. Pamiętaj o nich, a Twój życiorys nie będzie lądował na stosie tych odrzuconych. Powodzenia w szukaniu wymarzonej pracy! A przechodząc już do wskazówek:

  1. Nie ściemniaj. Naprawdę nie warto… Brak danej umiejętności, która została podana w CV, prędzej czy później wyjdzie na światło dzienne. Jak nie na rozmowie rekrutacyjnej, to któregoś dnia pracy. A po co Ci taki stres? No po co? 😉
  2. Zadbaj o estetykę curriculum vitae. Oczywiście nie można przesadzać z ozdobnikami… Jednak warto wyróżnić poszczególne sekcje i wyrównać odstępy pomiędzy nimi. Całość musi być po prostu czytelna.
  3. Wybierz odpowiednie zdjęcie. Powinno ono być wykonane na neutralnym tle, w odpowiednim ubiorze. Zatem foteczki z wakacji pod palmą lub z imprezy urodzinowej kolegi zdecydowanie odpadają. Wyraz twarzy na fotografii niech będzie stonowany, ale też nie nadmiernie sztywny. Naturalność i życzliwa aparycja – oto co się sprawdzi, by mieć skuteczne CV.
  4. Nie przesadzaj z długością. Najlepiej, aby wszystko zmieściło się na jednej stronie A4. Nie opłaca się uwzględniać w nim czegoś, co raczej nie pomoże Ci w zdobyciu konkretnego stanowiska.
  5. Pamiętaj o klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji. Niektóre firmy podają konkretną treść w ogłoszeniu o pracy. Jeśli jednak nie znalazłeś jej przy wymaganiach, wówczas zastosuj tę uniwersalną – znajdziesz ją w sieci. Zwróć tylko uwagę, by była aktualna. Klauzula niech znajdzie się w stopce dokumentu.
  6. Zawsze przygotowuj skuteczne CV pod konkretnego pracodawcę. Możesz oczywiście stworzyć sobie szablon, który będziesz modyfikować. Jednak za każdym razem zwróć uwagę na to, co warto uwypuklić w życiorysie, a co spokojnie można z niego usunąć – bo nie ma akurat znaczenia dla danego stanowiska.

Trzymamy mocno kciuki za Twój sukces na rynku pracy! Masz już pomysł na swój życiorys?

Autor: Alicja Wedel-Grzenda

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content