Udało się – czeka Cię wymiana zagraniczna! Chcesz się dobrze bawić, poznać nowych ludzi i zdobyć nowe doświadczenia. Podekscytowany(-na) wpadasz w wir przygotowań i dopinasz wszystko na ostatni guzik – od papierologii po outfity. Wiesz, że będziesz się dobrze bawić.
A dobra zabawa to przede wszystkim bezpieczna zabawa. Jak ją sobie zapewnić?
Zorientuj się w nowej kulturze
Na początku zapoznaj się z miejscem, do którego się wybierasz na zagraniczną wymianę. Zrób dobry research o kulturze, obyczajach, zasadach zachowania i bezpieczeństwie. Bez tego możesz wpakować się w tarapaty nawet zwykłym gestem, bo dobrze znane nam ruchy w innych krajach mogą oznaczać zupełnie coś innego. Przykłady? Kółko zrobione ze złożonych palców – kciuka i wskazującego – w Europie jest po prostu symbolem „OK”. W Japonii natomiast gest ten symbolizuje pieniądze i może być odebrany jako żądanie łapówki. W Turcji, na Malcie i w Ameryce Łacińskiej – nieświadomie nazwiemy w ten sposób kogoś „dupkiem”, a w Brazylii zostanie on zrozumiany jako „odwal się”.
Taka rozbieżność znaczeń może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji.
Wymiana zagraniczna a wieczorne imprezy
Na starcie poznaj choć trochę miasto, w którym przebywasz podczas wymiany zagranicznej. Dowiedz się:
- jak poruszać się po mieście,
- jakie bilety są Ci potrzebne,
- w jakich godzinach funkcjonuje komunikacja miejska.
Zorientuj się także w temacie taksówek. Jakie są bezpieczne i godne zaufania korporacje taksówkarskie? Czy jeździ tam np. Uber? Warto zapisać sobie numer do chociaż jednej polecanej dyspozytorni – również na papierze. To tak na wypadek, gdyby rozładował Ci się telefon albo internet odmówił posłuszeństwa.
Jeśli wybierasz się na imprezę, zawsze rób to z grupą znajomych. Unikają sytuacji, w której będziesz sam(-a) w nieznanym miejscu. Pilnuj swojego drinka i nie zostawiaj go bez opieki. Jeżeli w trakcie imprezy poczujesz się niepewnie lub zauważysz podejrzane osoby, od razu powiadom o tym swoich znajomych i obsługę lokalu.
Organizowane wycieczki
Zorganizowane wycieczki są zawsze bezpieczniejsze niż samodzielne wypady, dlatego zastanów się nad skorzystaniem z usług renomowanych biur podróży i/lub polecanych przewodników. Szczególnie tych drugich warto rozważyć – ktoś, kto zna miejsce jak własną kieszeń, może opowiedzieć Ci o wiele więcej o miejscu, które zwiedzasz, niż kupiony na stacji przewodnik turystyczny czy Google.
Zawsze jednak zachowaj ostrożność – sprawdź informacje o osobie, z którą wyruszasz na wycieczkę. Nie ufaj randomowym osobom z grup na Facebooku i przyjaźnie wyglądającym, przypadkowo napotkanym obcym, oferującym oprowadzanie po mieście.
W trakcie wycieczki pamiętaj o pilnowaniu grupy i nie oddalaj się zbyt daleko. Ustalcie sobie też miejsce zbiórki, na wypadek gdybyście się jednak rozdzielili.
A jeśli wyruszasz samotnie…
- Planuj z wyprzedzeniem. Sprawdź, jakie miejsca warto zobaczyć, które atrakcje turystyczne są warte uwagi i jak zaplanować optymalną trasę.
- Wybieraj bezpieczne miejsca. Staraj się unikać obszarów, znanych z dużej przestępczości. Zawsze zwracaj uwagę na swoje otoczenie – zwłaszcza wtedy, gdy jesteś w tłumie.
- Informuj innych o swoich planach. Powiadom kogoś bliskiego, gdzie i na jak długo się wybierasz. Zostaw mu kontakty, takie jak numer telefonu i adres hotelu, aby w razie potrzeby łatwiej było Cię znaleźć. Warto udostępniać też co jakiś czas swoją lokalizację rodzinie czy znajomym.
- Ostrzegaj o niebezpieczeństwach. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, powiadom o tym odpowiednie służby. Jeśli czujesz się zagrożony(-na), wydostań się z tej sytuacji jak najszybciej i powiadom o tym innych.
- Uważaj na swoje rzeczy. Pilnuj dokumentów, pieniędzy, kart kredytowych i telefonu. Unikaj noszenia ich wszystkich w jednym miejscu i pamiętaj o zamykaniu walizek i toreb.
- Nie ufaj nieznajomym. W czasie samodzielnych wycieczek unikaj nawiązywania kontaktów z nieznajomymi, którzy mogą próbować Cię oszukać lub zmanipulować.
- Przestrzegaj lokalnych przepisów i zwyczajów. W wielu krajach istnieją różnice kulturowe, które mogą wymagać przestrzegania innych zasad i zwyczajów. Sprawdź, co jest akceptowalne, a co nie, i dostosuj się do miejscowych norm.
Co poza tym?
Zrób kopię swoich dokumentów – zarówno cyfrową, jak i papierową. Wiele czerpiemy z technologii i bardzo na niej polegamy, jednak może okazać się zawodna. Zwykły brak zasięgu może przysporzyć nam sporo problemów, dlatego najważniejsze telefony i adresy dobrze jest mieć zapisane w notesie. Podobnie z mapami – może przydać nam się ich papierowa wersja lub przynajmniej mapy offline.
Aby bezpiecznie i spokojnie bawić się za granicą, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Ich respektowanie pomoże Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. A chodzi przecież o to, żeby wymiana zagraniczna wspominana była z uśmiechem, a nie z niesmakiem – prawda?
Autor: Redakcja SOP