Wystąpienia publiczne towarzyszą nam w wielu aspektach życia już od dziecka. Pamiętasz recytowanie wierszyków, odpowiedzi ustne, teatrzyki wystawiane w szkole? A może dopiero czekają Cię wystąpienia publiczne w szkole ponadgimnazjalnej, na studiach lub w pracy? Z wystąpieniami publicznymi mierzymy się na każdym etapie życia. Razem z nimi nasze ciało może dawać sygnały, że coś się dzieje; wysyła taki wewnętrzny alarm, że się stresujemy. Przejawem tego mogą być np. potliwość, napięte mięśnie, szybkie bicie serca, uczucie gorąca, zmieniony oddech, ból brzucha i wiele innych. Co zrobić, aby przejść przez mówienie na forum grupy z mniejszym stresem?
Jedną z propozycji jest wcześniejsze przygotowanie się do wystąpienia. Co to da? Przede wszystkim pewność swoich kompetencji, co z kolei zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa, że znasz się na temacie.
Jeśli jednak wystąpienie publiczne nadal będzie dla Ciebie trudnością, możesz zastosować relaksacyjne ćwiczenie oddechowe: weź głęboki, wydłużony na 5 sekund wdech, przytrzymaj 3 sekundy, następnie powoli wypuść powietrze, również przez 5 sekund. Powtórz ćwiczenie kilka razy, aż upłynie 5 minut.
Inną propozycją jest szukanie „wsparcia społecznego”, np. rozmowa z przyjacielem o swoim stresie przed wystąpieniem, i być może wspólne poszukiwanie rozwiązań, lub pozytywne przewartościowanie, czyli zastanowienie się, co może Ci pójść dobrze, co potrafisz zrobić w swoim wystąpieniu. Tak naprawdę najwięcej obaw jest właśnie w Twojej głowie, a na końcu Twoje wystąpienie najprawdopodobniej zostanie przyjęte pozytywnie.
Istnieją też bardzo silne lęki przed wystąpieniami publicznymi, w postaci fobii społecznej. Osoba przemawiająca obawia się odrzucenia społecznego i tego, co mogłoby pójść nie tak podczas wystąpienia, dlatego sprawia jej to trudność. Tego typu problemy wymagają konsultacji z lekarzem psychiatrą – nie powinniśmy diagnozować się samodzielnie. Być może pomocna byłaby psychoterapia, podczas której pacjent nauczy się pracować nad swoim lękiem społecznym i wystąpieniami publicznymi.
Trema przed wystąpieniami publicznymi niekoniecznie musi być negatywna. Może przyjąć też postać stresu mobilizującego, który pomoże Ci nauczyć się kwestii na pamięć czy zmotywuje do przygotowania materiału do prezentacji.
Autor: Julia Orlik