Jak zapomnieć o szkole i pracy i wykorzystać czas wolny?

czas wolny, czas na relaks – drewniane klocki i kolorowe długopisy

W obecnym świecie, gdzie jesteśmy nastawieni na pracę, zarobki i ciągły rozwój, pojęcie „work-life balance” jest bardzo potrzebne. Odpoczynek i przyjemnie spędzony czas wolny – to niezbędne elementy dla Twojego zdrowia psychicznego. W końcu nie tylko pracą i nauką człowiek żyje.

O tym, że trzeba rozgraniczyć pracę/szkołę od życia słyszeliśmy już dużo. Jednak łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. W końcu po całym dniu w biurze/w szkole/na uczelni ciężko po prostu odstawić myśli na bok i zapomnieć o tym, że kolejnego dnia znowu trzeba pójść w to samo miejsce i wypełniać swoje obowiązki.

Jednak myślenie o szkole po szkole niczemu DOBREMU nie służy.
Mamy więc dla Ciebie kilka pomysłów na to, co zrobić, aby zapomnieć o pracy i zacząć lepiej wykorzystywać cenny czas wolny.

Handmade

Szydełkowanie, dzierganie czy wykonywanie makram może wydawać się rozrywką dla nieco starszych ludzi, ale obiecuję, że warto dać temu szansę! Jeśli jednak te aktywności nie przypadną Ci do gustu, to warto spróbować z innymi pracami manualnymi. Możliwości jest mnóstwo, m.in.:

  • ceramika,
  • szycie ubrań,
  • malowanie tkanin,
  • filcowanie,
  • patchwork,
  • modelarstwo,
  • wykonywanie wyrobów z masy papierowej.

Jak zacząć? Wpisz wybraną frazę (np. makramy dla początkujących) w wyszukiwarce lub na serwisie youtube.com, obejrzyj choć jeden filmik i zobacz, czy to dla Ciebie. A nuż będzie to Twoje nowe hobby!
Co może wydawać się zaskakujące, również na TikToku da się znaleźć mnóstwo krótkich i inspirujących filmików instruktażowych.

Fotografia

Może nie każdy posiada profesjonalny aparat, ale każdy ma na pewno telefon z aparatem. Tyle wystarczy, żeby zacząć robić zdjęcia! Jeśli to Ci się spodoba, to warto rozważyć zakup profesjonalnego aparatu fotograficznego. Fotografia (podobnie jak sama obróbka zdjęć) może stać się świetnym hobby, a kto wie, może z czasem ta pasja przerodzi się w coś więcej…

Odkrywanie nowych smaków lub gotowanie

Może te kilka godzin wolnego, które masz po powrocie ze szkoły czy uczelni, nie wystarczy na dalekie podróże, ale… zdążysz w tym czasie odkryć nowe smaki i tradycyjne potrawy z dalekich zakątków świata.

Regularne odwiedzanie ulubionej restauracji jest wygodne. Masz pewność, że jedzenie będzie Ci smakować i się nie zawiedziesz. Ale warto czasem wyjść ze swojej strefy komfortu i odkryć nowe smaki. Być może nigdy nie próbowałeś(-łaś) jakiejś potrawy (np. sushi, ramen itd.). Teraz jest idealny moment, aby to zrobić! Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, to zadanie masz ułatwione. Na pewno w pobliżu znajdziesz miejsca, które serwują egzotyczne potrawy… I czas wolny na ich skosztowanie!

Jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, to spróbuj poeksperymentować w swojej kuchni. W internecie można znaleźć przepisy na najróżniejsze potrawy, a dwoma kliknięciami myszki zamówisz potrzebne do ich przygotowania produkty.
Gwarantuję, że Twoje kubki smakowe (a również Twoich znajomych) będą zachwycone.

Nauka grafiki komputerowej a czas wolny

O nauce programowania zapewne już słyszałeś(-łaś). A co powiesz na naukę grafiki komputerowej? Jeśli masz artystyczną duszę, a przy okazji świetnie czujesz się przy komputerze, to koniecznie musisz tego spróbować! Z łatwością znajdziesz wiele świetnych, darmowych kursów, które wprowadzą Cię w ten temat. Podobnie jak z programowaniem czy fotografią – ta pasja na czas wolny może również przerodzić się w Twój przyszły zawód lub zaważyć na wyborze dalszej ścieżki zawodowej.

Znajdź i zapisz się na nowe zajęcia (dom kultury, pobliskie centrum tańca itd.)

Najlepsze pomysły często przychodzą niespodziewanie. Przejrzyj ofertę pobliskich domów kultury, siłowni, klubów sportowych czy szkół tańca i zobacz, czy znajdziesz coś, co Cię zainteresuje. Nauka nowych rzeczy jest bardzo satysfakcjonująca, a uczenie się w większej grupie jest jeszcze przyjemniejsze. Przy okazji masz możliwość poznania wielu nowych, pełnych pasji osób.
Samodzielne pójście na zajęcia może wydawać się trochę straszne, ale warto opuścić swoją strefę komfortu i spróbować.

Sposobów na zajęcie swojej głowy, by nie myśleć o obowiązkach, jest sporo. Pamiętaj, że balans między powinnościami a relaksem jest konieczny! Czy masz już pomysł na ciekawą aktywność dla siebie?

Autor: Jessica Pawłowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content